- Reklama -zprávy

Vyhnout se nemocem z jídla? Hygiena je základ, tyto zásady byste měli znát

Riziko onemocnění z potravin lze snížit dodržováním několika jednoduchých zásad, například důkladným vařením či skladováním potravin při bezpečné teplotě.

U konkrétních potravin je nutné dodržovat jasné zásady, v horkém letním počasí snad ještě více než kdy jindy.

Jaké jsou hlavní zásady prevence, abyste po konzumaci konkrétního jídla neskončili s nepříjemnou střevní virózou, průjmy či něčím horším?

Jednou (snad nejdůležitější) z nich je udržování čistoty. Jak uvedla Kateřina Kromerová ze sekce ochrany a podpory zdraví v oblasti životního a pracovního prostředí Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR, nebezpečné mikroorganismy lze nalézt v půdě, vodě, u zvířat či u lidí. „Tyto mikroorganismy se přenášejí rukama, na utěrkách a nářadí, především na prkéncích na krájení. I ten nejmenší kontakt je může přenést do jídla a vyvolat nemoci způsobené jídlem,“ konstatovala.

Ruce se mají mýt před manipulací s potravinami či po použití toalety. „Mývejte a čistěte všechny plochy a zařízení používané pro přípravu jídel. Chraňte prostory kuchyně a jídlo před hmyzem, hlodavci a jinými zvířaty,“ dodala.

Kromerová doporučuje také oddělovat syrová a uvařená jídla. Syrové potraviny, zejména maso, drůbež a mořští živočichové mohou podle ní obsahovat nebezpečné mikroorganismy, které mohou být přenášeny na ostatní pokrmy.

Lidé mají být důkladní také při vaření a ohřívání jídel. „Správné vaření zabíjí téměř všechny nebezpečné mikroorganismy. Studie prokázaly, že vaření potravin při teplotě 70 stupňů Celsia může pomoci zajistit jejich bezpečnost ke konzumaci,“ přiblížila.

Homemade creamy mushroom soup with sliced mushrooms topping in an old bowl and bread toast on a rustic wooden table

Kromerová zdůraznila, že ke snížení rizika by se měly potraviny skladovat při bezpečné teplotě, v případě uvařených jídel v teplotě pod pět stupňů Celsia. Před servírováním je zase jídlo třeba udržovat v teplotě více než 60 stupňů Celsia. „Mikroorganismy se mohou množit velmi rychle, pokud se potraviny skladují při pokojové teplotě. Tím, že se teplota udržuje na hodnotě pod pět stupňů nebo nad 60 stupňů Celsia, růst mikroorganismů se zpomaluje nebo zastavuje,“ uvedla.

V rámci prevence je podle ní důležité používat zdravotně bezpečnou vodu a suroviny. „Suroviny včetně vody a ledu mohou být kontaminovány nebezpečnými mikroorganismy a chemikáliemi. Toxické chemikálie se mohou vytvářet v poškozených a plísnivých potravinách,“ ozřejmila.

PR článek

Další články autora