- Reklama -zprávy

Hongkong: Nemocné na COVID-19 budou sledovat elektronické náramky

Hongkong nařídí elektronické sledovací náramky pro lidi v domácí karanténě a po vzoru Číny zavede systém elektronických zdravotních kódů. V pondělí o tom informoval hongkongský ministr zdravotnictví Lu Čchung-mao.

Náramky se zavádějí od pátku a budou povinné pro lidi s pozitivním testem. Během domácí karantény nemohou opouštět příbytky; v případě jejího porušení jim hrozí pokuta do 25 000 hongkongských dolarů (přibližně 3 200 eur) a pololetní vězení.

„Musíme se ujistit, že domácí izolace je přesnější a zároveň humánní,“ uvedl ministr.

Hongkong používal dva typy náramků pro sledování lidí v domácí karanténě: plastový náramek s QR kódem a později objemný elektronický sledovač.


V Číně objevila nová ohniska. V lockdownu jsou opět desítky milionů lidí
V rámci systému zdravotních kódů, který sleduje pohyb osob přes mobilní telefony, bude lidem umožněn volný pohyb, pokud budou mít QR kód zelené barvy. Kód se změní na žlutý, pokud byli v blízkém kontaktu s infikovanou osobou, a na červený, pokud měli pozitivní test.

Lidé s červeným a se žlutým kódem nebudou mít povolen vstup na „vysokoriziková“ místa, jako jsou nemocnice a zařízení péče o seniory. Nebudou si moci ani skládat z obličeje respirátory.

Ochránci lidských práv kritizují čínský systém zdravotních kódů jako zásah do soukromí a varovali, že Peking získané údaje zneužívá i na omezování svobod a kontrolu pohybu.

2021Mar 13,Hong Kong,Citizens queue for tested for Coronavirus (COVID-19) at a Community Testing Centre in Hong Kong.

Lidé pozitivní výsledky testů raději nenahlásí v obavě z narušení soukromí. Ačkoli opatření mohou mít jen „okrajový vliv“ na snížení šíření viru v komunitě, „znepokojivější vliv to může mít na testování a podávání zpráv,“ řekl Ben Cowling, profesor epidemiologie na Fakultě veřejného zdraví Hongkongské univerzity.

PR článek

Další články autora