- Reklama -zprávy

WHO varuje, že pandemie covidu ani zdaleka neskončila

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý varovala, že pandemie nového koronaviru se ani zdaleka neblíží ke konci, čehož důkazem jsou nejnovější vlny nákazy a narůstajícího počtu infikovaných v mnoha zemích. TASR informuje na základě zprávy agentury AFP.

„Nové vlny (šíření) viru znovu ukazují, že pandemie onemocnění COVID-19 ani zdaleka neskončila,“ řekl na tiskové konferenci šéf WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus. „Virus se šíří ve velkém a země samy nezvládají efektivně zvládat tuto zátěž,“ uvedl s tím, že se to týká jednak hospitalizací akutních případů, a jednak rostoucího počtu případů s postcovidovým syndromem, označovaným jako dlouhý covid.

Onemocnění COVID-19 představuje podle WHO i nadále globální ohrožení, a to i dva a půl roku po vypuknutí pandemie, píše agentura Reuters. Na páteční videokonferenci proto nouzový výbor WHO složený z nezávislých odborníků rozhodl o prodloužení stavu globální zdravotní nouze. Odvolal se přitom na stoupající počet nakažených, přetrvávající schopnost viru mutovat a tlak na zdravotnická zařízení ve více zemích.

GHObální stav zdravotní nouze, který má mimo jiné přispět k urychlení výzkumu, zajištění financování a přijetí mezinárodních opatření na ochranu zdraví, WHO vyhlásila 30. ledna 2020.

Za posledních 14 dní stoupl počet případů covidu nahlášených světové organizaci o 30 procent, přiblížil ředitel WHO pro nouzové situace Michael Ryan. Dodal, že je to způsobeno hlavně omikronovými subvarianty BA.4 a BA.5 a zrušením protipandemických omezení. Z údajů WHO vyplývá, že ve většině evropských zemí od konce května počet případ covidu prudce stoupá.

Evropská pobočka WHO v úterý doporučila osobám s oslabeným imunitním systémem a dalším zranitelným jednotlivcům, aby se daly očkovat i čtvrtou dávkou proticovidové vakcíny.

Coronavirus. COVID-19. 3D Render

Vzhledem k nárůstu infekcí WHO podpořila „druhou posilující dávku pro jednotlivce od pěti let, kteří mají mírně až vážně oslabený imunitní systém“, a také pro jejich blízké kontaktní osoby. Země v Evropě by měly podle WHO „zvážit nabídnutí druhé podpůrné dávky vakcíny specifickým ohroženým skupinám včetně starších lidí, zdravotníků a těhotných žen“.

V pondělí doporučili druhou posilovací dávku vakcíny pro všechny osoby starší 60 let Evropská agentura pro léky (EMA) a Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

PR článek

Další články autora