- Reklama -zprávy

Putin příští týden navštíví Írán, oznámil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin příští týden navštíví Teherán, kde se setká s prezidenty Íránu a Turecka. S odvoláním na mluvčího Kremlu o tom informovala agentura Reuters.

Pro ruskou hlavu státu to bude pouze druhá známá zahraniční cesta od února, kdy Moskva útokem na sousední Ukrajinu rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Putin na konci června navštívil středoasijské země, poznamenal Reuters.

S íránským prezidentem Ebrahímem Raísím a tureckou hlavou státu Recepem Tayyipem Erdoganem bude Putin řešit situaci v Sýrii, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Návštěva prezidenta v Teheránu je naplánována na 19. července,“ potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Trojice lídrů se podle něj setká na mírových rozhovorech o Sýrii.

Jaderný kufřík

Polovina Rusů se bojí, že Putin zmáčkne červený knoflík
Rusko, Turecko a Írán v posledních letech vedou rozhovory o Sýrii v rámci tzv. astanského mírového procesu s cílem ukončit více než 11 let trvající konflikt v této blízkovýchodní zemi.

Rusko a Írán jsou klíčovými vojenskými a politickými podporovateli syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Turecko poskytlo vojenskou pomoc Svobodné syrské armádě a dalším povstaleckým skupinám, které stále bojují proti Asadovým silám na severozápadě této blízkovýchodní země, poznamenal Reuters.

Kiev, Ukraine – April 13, 2014: Political posters on Independence Square(Maydan), reflecting the attitude of Ukrainians to the role of Russian President Vladimir Putin in the occupation of the territory of independent Ukraine

Putin bude podle mluvčího Kremlu rovněž zvlášť jednat s Erdoganem, který se od ruské invaze na Ukrajině staví do role zprostředkovatele mezi Moskvou a Kyjevem. Turecký prezident v pondělí mluvil s prezidenty Ukrajiny i Ruska, přičemž podle dostupných informací řešili vývoz ukrajinského obilí, zablokovaného v černomořských přístavech v důsledku Ruskem rozpoutané války.

PR článek

Další články autora