- Reklama -zprávy

Jak zjednodušit život třem generacím pod jednou střechou tak, aby se navzájem neomezovaly

V srdci Skalnatých hor, uprostřed nedotčené přírodní krajiny Colorada, vyrostla vila určená pro relaxaci tří generací pod jednou střechou. Slouží jako prázdninový dům. Architekti z ateliéru noa* network of architecture, kteří stavbu navrhli, se inspirovali ikonickým tvarem lokálních chat. Proto finální chata zahrnuje několik fasád ve tvaru písmene A a sofistikované soukromé i společné prostory pro celé tři generace.

Chaty ve tvaru písmene A jsou v této oblasti časté i proto, že strmé šikmé střechy, které zcela nahrazují stěny chat, poskytují ideální ochranu před povětrnostními vlivy v zasněžených oblastech Skalnatých hor. Díky propracovanosti návrhu a adaptaci zažité typologie na současné potřeby vzniklo útulné útočiště, kde se tři generace mohou setkat jako rodina v klíně přírody a vychutnat si společné chvíle v úžasném prostředí.

Přečtěte si také
Moderní chata ve Štiavnických vrších: zvenčí nenápadná, ale její interiér vám vyrazí dech!
Souhra tří generací, společné místnosti i soukromí

Aerial view of solar panels on factory roof.

Už jen představa, jak by pod jednou střechou mohly fungovat tři generace, je často náročná. Stala se výzvou i pro architekty. Každá generace má jiné potřeby a všechny měly být sladěny pod jednou střechou – v každém případě nesnadné zadání.

Typická dřevěná vila ve tvaru A se šikmou střechou v Coloradu
V srdci Skalnatých hor, uprostřed nedotčené přírodní krajiny Colorada, vyrostla vila určená pro relaxaci tří generací pod jednou střechou. Zdroj: Dima Visualization, noa* network of architecture

Zároveň interiér musel kombinovat společné prostory s nezávislými zónami soukromí pro každého člena rodiny. Díky typologii trojúhelníkového domu se autorům projektu podařilo vytvořit mnohostrannou prostorovost, denní zóny jsou v přízemí, soukromé místnosti uložily na vyšší patra.

PR článek

Další články autora