- Reklama -zprávy

Z jakého materiálu by měl být váš zahradní nábytek?

Umělý ratan je šik a hodně snese

V posledních letech se umělý ratan těší velké oblibě. Je lehký, dobře se s ním manipuluje a je nenáročný na údržbu. Kvalitní kusy zvládnou jakékoli počasí a vydrží vám léta. Ideální volbou je oblý výplet s UV filtrem. Na první pohled ho nerozeznáte od přírodního ratanu, ze všech druhů výpletu vydrží nejdéle a díky ochraně před slunečními paprsky si léta udrží původní vzhled. Při koupi se vyhněte podezřele levnému nábytku – bývá vyroben z nekvalitního materiálu, časem ztratí barvu a zvykne se rozpadat.

Ke konstrukci se používá dřevo nebo kov. Dřevo je náchylnější k vlhkosti i vzniku plísní. Pokud nábytek neplánujete stahovat v zimě či za deště do „sucha“, lepší volbou je kovová konstrukce – oblíbený je hlavně lehký hliník.

Cozy autumn evening on a modern designed terrace

Přírodní ratan je originál

Tento materiál je lehký, krásně vypadá a je hypoalergenní. Venku jej však nemůžete nechat během celého roku. I když sluníčko či občasnou bouři zvládá se ctí, intenzivní déšť mu moc nesvědčí. Vyberete-li si nábytek z přírodního ratanu, najděte mu místečko chráněné před deštěm.

Na dřevo

Výhody přírodního materiálu si můžete užít také se dřevem. Dokáže navodit velmi útulnou atmosféru, ale s deštěm a vlhkem si příliš nerozumí. Nábytek ze dřeva bude potřebovat minimálně jednou za dva roky impregnaci olejem nebo nátěrem. Svědčí mu to na zastřešených terasách či balkonech, kde je alespoň částečně chráněn před nepříznivým počasím. Čím tvrdší dřevina, tím je odolnější. Nejméně vydrží nábytek z borovice a smrku, zlatou střední cestou je buk, dub či akát a nejodolnější jsou exotické odrůdy jako eukalyptus, teak nebo eben.

PR článek

Další články autora