- Reklama -zprávy

Sláma, hlína, dřevo a dostatek světla. Studenti postavili soběstačnou chatku a ukázali, jak stavět udržitelně

Udržitelná výstavba je stále častěji skloňovaným tématem. Na otázku, jak stavět udržitelně, se snažili odpovědět, a také to prakticky ukázat, studenti kurzu udržitelné výroby, který vede prof. Dr. Rainer Hirth na Univerzitě aplikovaných věd a umění v Coburgu. Výsledkem je soběstačný malý domek použitelný jako letní chatka nebo místo, kam se ukrýt před stresujícím prostředím.

Před samotnou realizací projektu bylo třeba prostudovat teorii a vyřešit některé problémy z oblasti stavebního sektoru. Podle zprávy OSN z roku 2020 je stavební sektor zodpovědný za 38 % emisí CO2 na celém světě. V některých zemích dosahuje až 55 % veškerého odpadu.

Stavba soběstačné chatky z udržitelných materiálů
Chatka se dá kompletně rozebrat. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Tak je tomu iv Německu, kde studenti řešili alternativní chatku. Problém je, že neustále roste poptávka po obytné ploše na obyvatele – průměr je v současnosti v Německu 48 m2 – což brzdí jakýkoli pokrok v udržitelnosti.

Z těchto negativních faktů vznikl nápad postavit alternativní výzkumnou budovu a sledovat výkon „v realitě“ s jedním nebo dvěma obyvateli po dobu pěti let. Experimentální domek je CO2 neutrální, nepřipojený k inženýrským sítím, provozovaný pouze solární energií
a vyrobený výhradně z opětovně použitých a obnovitelných materiálů.
A navíc – realizovali ho samotní studenti.

Geometrická soběstačná chatka z udržitelných materiálů
Domeček lze po monitorovací době 5 let kompletně rozebrat a nebude třeba žádné bourací kladivo ani nádoba na odpadky. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

„Tiny house“ – ideální řešení pro centra měst

Ještě předtím, než se pustili do řešení projektu, studenti analyzovali aktuální urbanistickou situaci. Z ní vyplynulo, že drobné domky mají smysl k zahuštění jen v centrech měst na zbytkových pozemcích, na budovách nebo parkovištích. Za žádných okolností by neměly obsazovat novou půdu v ​​okrajových částech měst. Postavený prototyp malého domku stojí na parkovišti a zároveň tak upozorňuje na potřebu snížit objem automobilové dopravy.

Rural village in the Austrian Alps on a cloudy day

Geometrická soběstačná chatka z udržitelných materiálů
V domečku je vše potřebné – postel pro dva, šatník, pracovní prostor na notebook, mikrokoupelna a malá kuchyně. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Obsahuje vše nezbytné

Co potřebujeme, abychom žili na přijatelné úrovni? V domečku je vše potřebné – postel pro dva, šatník, pracovní prostor na notebook, mikrokoupelna a malá kuchyně. Nechybí ani pohovka k odpočinku a „inteligentní“ flexibilní nábytek pro nejméně čtyři hosty. Interiér s 19 m2 užitné plochy se nachází na dvou podlažích, na horním podlaží je prostor pro práci, nádoba na čerstvou vodu a další multifunkční nábytek.

PR článek

Další články autora